Naučte se dopravní značky snadno a rychle
Dopravní značení je základ, který by měl ovládat každý účastník silničního provozu. V autoškolách studenti chybují tím, že se učí dopravní značky jen pojmenovat, ale neznají jejich pravý význam, ani kde platnost které značky začíná a končí.
S námi to zvládnete s úsměvem
V rámci teoretické výuky v Autoškole NOBE, která je součástí kurzu na řidičák skupiny B, vás je samozřejmě naučíme pojmenovat a vysvětlíme podrobně význam všech, ale pojďme se podívat na pět z nich, o kterých jste možná nevěděli důležité podrobnosti.
Nejprve obecně
Dopravní značky rozdělujeme na svislé a vodorovné. Ty svislé jsou nejčastěji na sloupcích a dělíme je na stálé – to jsou značky pevně spojené se zemí, jako např. Přikázaný směr jízdy nebo Přednost protijedoucích vozidel – a přenosné, které se používají například k usměrnění provozu v místech, kde se na silnici pracuje. Taky se můžete setkat se značkami proměnnými v podobě návěstních tabulí. Stálé značky jsou bílé, ty přechodné mají žlutou barvu. Důležité je také pravidlo, že svislé dopravní značky jsou nadřazeny těm vodorovným.
(obrázek značky Stůj, dej přednost v jízdě)
Na první pohled se zdá, že je tahle značka jednoznačná a každý přece ví, co znamená, ale spousta řidičů neví, jak se u ní zachovat. Jakmile se ocitnete za jiným autem, které na stopce zastaví a rozjede se do křižovatky, nemusíte u značky znovu zastavit. Jestliže máte ze svého místa dostatečný rozhled a můžete křižovatku bezpečně projet, už jste svou povinnost zastavit splnili a na hranici křižovatky přibrzdit znovu už nemusíte. Definice značky se o hranici křižovatky nezmiňuje: „Na příkaz dopravní značky Stůj, dej přednost v jízdě musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled.“
(obr. značek Zákaz zastavení / zákaz stání)
Zákaz zastavení je jasný a není třeba nad ním dlouze přemýšlet ani diskutovat. Jinak se to má se zákazem stání. Jde o to, co je definicí termínu „stání“. Zákon praví, že jde o to „uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu“. V podstatě to znamená, že by řidič neměl od vozidla odcházet, pak už se nejedná o stání, ale o parkování.
(obrázek značky Střídavé řazení)
I takovou samozřejmost, jako je řazení vozidel ze dvou jízdních pruhů do jednoho, je potřeba upravovat dopravní značkou. Tato napovídá, že se mají řidiči zařazovat postupně z jednoho a pak z druhého pruhu. Mnozí se ale podle ní chovat neumějí. Někteří se snaží odbočit zbytečně brzy a blokují druhý pruh.
(obrázek značky Vyhrazený jízdní pruh)
Označení vyhrazeného jízdního pruhu většina řidičů chápe. Problém ale je, že mnozí přehlížejí dodatkovou tabulku upravující jeho platnost. Bývá například omezena v čase a mimo tuto dobu lze do pruhu vjet. Jindy je vyhrazen jen pro určitá vozidla. Do vyhrazeného pruhu můžete také vjet, pokud je to nutné pro odbočování nebo k objíždění překážky na silnici.
(obrázek značky Konec nejvyšší dovolené rychlosti)
Nejčastěji se s ní setkáme na konci dopravního omezení, typicky na dálnici, kde byla snížena rychlost v určitém úseku. Stejná značka zároveň ruší další zákazy, například zákaz předjíždění. Mnoho lidí ale zapomíná přidat a dál pokračuje sníženou rychlostí v levém pruhu, takže je ostatní nemohou předjet.
Pokud se chcete takto naučit všechny dopravní značky, vyberte si v ceníku Autoškoly NOBE typ kurzu, který vám vyhovuje, a přijďte mezi nás. My vám všechno vysvětlíme rádi a s úsměvem. NOBE je rodina a ta si musí přece pomáhat!